شهرداری صومعه سرا
شهروند گرامی: شهرداری به تنهایی قادر نخواهد بود مشکلات شهری را مرتفع نماید لذا مشارکت شما در امر پرداخت به موقع عوارض یاریگر ما خواهد بود.

ناصر حقیقی شهردار صومعه سرا

لایحه بودجه تلفیقی سال 98 شهرداری

مزایده و مناقصه

اوقات شرعی صومعه سرا

صومعه سرا شهر نیلوفر و ابریشم

صومعه سرا (گیلکی: سۊماسرا) شهری در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان رشت است. از شمال به تالاب زیبای انزلی، از شرق به رشت و شفت، از غرب به رضوانشهر و ماسال و از جنوب به فومن مرتبط است. محصولات عمده این شهرستان برنج، چای، نیشکر، کرم ابریشم، زعفران و چوب صنعتی صنوبر است.

شهرستان صومعه سرا از شهرستان‌هایی است که در غرب گیلان واقع شده و در سال ۱۳۳۸ از شهرستان فومن جدا شد و مرکز آن به شهر صومعه سرا واگذار شد. شهرستان صومعه سرا با وسعتی حدود ۶۳۳ کیلومتر مربع و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای سه بخش مرکزی، تولمات، میرزاکوچک جنگلی و هفت دهستان کسما، طاهر گوراب، ضیابر، هندخاله، لیفشاگرد، گوراب زرمیخ، مرکیه، و سه شهر صومعه سرا، مرجقل، گوراب زرمیخ و یکصد و پنجاه و یک روستا می‌باشد.[۲]عرض جغرافیایی شهرستان سی و هفت درجه و پانزده دقیقه و طول جغرافیایی چهل و نه درجه و بیست دقیقه‌است. مرکز شهرستان یعنی صومعه سرا در فاصلهٔ تقریبی بیست و سه کیلومتری مرکز استان قرار دارد. این شهرستان حدود ۱۲۷۷۵۷ نفر (سرشماری۹۰)جمعیت داردکه رقمی حدود ۵۲۰۳۷نفر(%۴۰٫۷) آن‌ها را جمعیت شهری و ۷۵۷۲۰ نفر(%۵۹٫۲) را ساکنان روستا تشکیل می‌دهد.

صومعه سرا در گذشته یکی از روستاهای بخش کسما و از توابع شهرستان فومن به‌شمار می‌رفت و نسبت به‌آبادی‌های اطراف خود از اهمیت کمتری برخوردار بوده لیکن امروزه به دلیل داشتن موقعیت بهتر از آبادیهای دیگر پیشی گرفته و به صورت مرکز شهرستان از اعتبار برخوردار است. صومعه سرا شهر زیبائی است که میان کشتزارها و باغهای وسیع قرار گرفته‌است برنج و توتون از محصولات مهم صومعه سراست و در کنار آن پرورش کرم ابریشم و چایکاری رواج دارد. محله های صومعه سرا عبارتند از لیموده ، چوبکیان ، اربان ، رونکیان ، خاکیان ، سیانگشته،فاطمه آباد ،کفتک بجار و نوجوان که هر کدام در گذشته قریه هایی جدا بوده اند که بخاطر نزدیکی به هم متصل شده و شهر صومعه سرا را بوجود آورده اند . البته در سالهای اخیر و انبوه مهاجرت محله های شهرک امام ، زیباشهر و گلشهر نیز به شهر افزوده شده اند.

رهنمود رهبری

تصاویر منتخب

سرخط آخرین اخبار

پیوندها

https://gilan.ir